Kanada’dan flaş aşı tavsiyesi

Kanada’dan flaş aşı tavsiyesi

Kanada’da geçen hafta kullanımına onay verilen Oxford/AstraZeneca aşısının, 65 yaş üzerindekilere kullanılması önerilmedi. Gerekçe veri yetersizliği.

Kanada Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Dairesi (Health Canada) Cuma günü Oxford/AstraZeneca aşısını onaylamış, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Artık üçüncü ve güvenli bir aşımız daha var” demişti. Ancak sağlık konularında hükümete tavsiye veren Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi’nden (NACI) önemli bir uyarı geldi. Aşının 65 yaş üzerindekilerde etkinliğine ilişkin verilerin yetersiz olduğu belirtildi. Aşının bu gruba uygulanması önerilmedi.

FRANSA FİKİR DEĞİŞTİRDİ: 65 YAŞ ÜSTÜNE TAVSİYE EDİLDİ

Fransa’da ise politika değişikliğine gidildi. Daha önce 65 yaş üzerine uygulanması önerilmeyen Oxford/AstraZeneca aşısının, 65 yaş üstü “sağlık sorunları” olan kişilerde kullanılabileceği duyuruldu. Sağlık Bakanı Olivier Veran, “Mevcut hastalıkları olan 65 ile 74 yaşları arasındaki kişiler AstraZeneca ile aşılanabilir” dedi. 

“TEK DOZ 80 YAŞ ÜSTÜNDE HASTANEYE YATIŞI YÜZDE 80 DÜŞÜRÜYOR”

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, 80 yaş üstü kişilerde Pfizer/BioNTech ile Oxford/AstraZeneca aşılarının tek dozunun hastaneye yatışları yüzde 80 oranında azalttığını açıkladı. Tek doz uygulamanın ardından dört hafta sonra, Pfizer/BioNTech’in etkinlik oranının yüzde 57 ila 61, Oxford/AstraZeneca’nın ise yüzde 60-73 arasında etkinlik gösterdiği belirtildi. 

Benzer Haberler