İkizdere’ye jandarma müdahalesi!

İkizdere’ye jandarma müdahalesi!

Gerçek Gündem’den Serhat Yılmaz’ın haberine göre; Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada koruma altındaki 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi’ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin eylemleri devam ediyor.

Bugün sabah saatlerinde yine ağaçlara çıkarak, doğa katliamını engellemek isteyen köylülere, jandarma müdahale etti.

Jandarmanın en az 6 kişi gözaltına aldığı belirtiliyor. Köylülerin eylemleri ise gözaltılara rağmen sürüyor.

Gözaltına alınan kadınlardan ikisinin fotoğrafı ise sosyal medyada şöyle paylaşıldı:

KÖYLÜLERİ PATİKA YOLA SÜRÜKLEDİLER

Sabah saatlerinde çalışma yapılan bölgeye gittiklerini belirten Baş, ‘’Beş olmadan bölgeye, vadinin yıkılan yerindeki toplama alanına gittik. Ateş yakacaktık. Hava soğuk oluyor. Henüz ateş yakmadan 15 dakika sonra 3 otobüs jandarmanın geldiğini gördük. Ardından ise komandolar ve jandarmalar inerek kalkanlarla üzerimize gelmeye başladılar. Kadınları, köylüleri köye giden patika yola doğru sürüklediler.  

Köylüleri ormana kaçmaya zorladılar. Karşı tarafında kendi arazilerimize gittik. Kendi arazimizde baskın yapmak için üzerimize geldiler. Köylülerin bir kısmı ormanda, bir kısmı orada burada, dağınık halde’’ diye konuştu.

‘MAHMUT TANAL BÖLGEDE

Baş ayrıca, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın da bölgede olduğunu dile getirerek, ‘’Yıkım başlamış, Mahmut Tanal ortamı yumuşattı. Haberleşmeyi o sağlıyor köylüler ile jandarma arasında’’ ifadelerini kullandı.

GÖZALTINA ALINAN KADINLAR AMBULANSA BİNDİRİLDİ

Bildikleri kadarıyla 4 kişinin gözaltına alındığını söyleyen Baş, gözaltına alınan kadınların tansiyonlarının yükseldiğini ve ambulans ile sağlık ocağına kaldırıldıklarını kaydetti.

Baş, ‘’Bölgedeki üç kadın ve bir erkeği gözaltına alındılar. Üç tane kadının tansiyonları yükseldi. Ambulansa aldılar. Sağlık ocağına götürdüler’’ dedi.

Baş, ayrıca gözaltına alınan köylülerin ifadelerinin alındığını, şu anda jandarma karakolunda olduklarını ifade ederek, serbest bırakılıp bırakılmayacaklarını bilmediklerini söyledi.

HUKUKSAL SÜRECİ BEKLEMİYORLAR, VADİYİ YIKIYORLAR

Taş ocağını istemediklerini tekrar belirten Baş, hukuku sürecin devam ettiğini ancak kimsenin hukuki süreci beklemediği söyledi.

Baş şöyle konuştu: ‘’Biz bunu istemiyoruz. Başından beri istemiyoruz. Ruhsat da alındı. Ruhsat aldık yer çorak bir araziydi. Mahkemeye başvurduk. Buranın her yeri ağaç. Canlıların olmadığı hiçbir yer yok. Mahkemeye verdik. Yürütmeye durdurma kararı verdi. Hemen sonra başka bir mahkemeye ruhsat verdi. Mahkeme süreci de devam ediyor. Ama kimse dinlemiyor, hukuksal süreci beklemiyorlar. Vadiye giriyorlar, yıkıyorlar. ‘’

ÇEŞMELERİMİZDEN ÇAMUR AKIYOR

Taş ocağının daha şimdiden bölgenin doğal yapısına zarar verdiğini söyleyen Baş, ‘’Eski bakanlardan Hayati Yazıcı geldi. Vali geldi, köylülerle konuştu. Söyledik buraya kıymayın, liman yapılacaksa yapılsın karşı değiliz. Başka bir yerde taş ocağı yapabilirsin. Burası bizim evimiz. Zaten yıktılar. Çeşmelerimizde çamur akıyor. Balıkların geçiş noktalarını kapattılar’’ diye konuştu.

HUNHURCA SALDIRIYORLAR

Güngör Erbil Baş son olarak ise yardım istediklerini söyleyerek, ‘’Yardım istiyoruz. Her ne şekilde olursa olsun yardım istiyoruz. Biz vadimizi vermek istemiyoruz. Kendi toprağımızı koruyoruz ne yapacaklar bize. Öldürmek mi istiyorsunuz, hunharca saldırıyorlar. Hiç kimse bir şey yapmıyor taş yok küfür yok’’ ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler