Erdoğan: “Biz ürettik kimseye vermeyiz” anlayışı yanlış

Erdoğan: “Biz ürettik kimseye vermeyiz” anlayışı yanlış

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, koronavirüs aşısında patent tartışmalarına dair açıklamalarda bulundu. “İlimde kıskançlığın olmamalı, “Biz ürettik vermeyiz” anlayışı oldukça yanlıştır” dedi.

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin de, açıklama yapan Erdoğan, “Çalışmamız bitmek üzere, muhalefete de sunacağız” ifadelerini kullandı.

Azınlık cemaati temsilcileriyle yapılan iftara yönelik açıklama yapan Erdoğan, “Herhangi bir sıkıntıları var mı yok mu bunları kendilerinden dinleme fırsatı buldum” dedi, şöyle devam etti:

AZINLIK TEMSİLCİLERİYLE İFTAR

“Ülkemizdeki tüm dini cemaatlerin liderleri ile bir araya gelerek yaptığımız iftarda, Türkiye’deki herhangi bir sıkıntıları var mı, yok mu, bunları kendilerinden dinleme fırsatı buldum. Kendilerinin memnuniyetini duymuş olmak beni de ayrıca memnun etti. Birçoğuna her türlü desteği verdik, veriyoruz. Bunlardan bir tanesi Demir Kilise’yi onlarla beraber Balat’ta açtık. Şimdi de Bakırköy’de Süryani cemaatine ait temelini attığımız kilise var. Bir yıl içinde oranın da açılışını yapacağız.

AŞIDA PATENT TARTIŞMALARI

İlimde kıskançlık olmaz. Bu konuda da insanlığın sağlığı ile alakalı böyle bir konuda, bunu biz ürettik kimseye de vermeyiz anlayışı yanlıştır. Biz nasıl ki Çin aşısıyla sürece başladık, bunun dışında Almanların ürettiği aşıdan aynı şekilde istifade ediyoruz. Şimdi de Rus aşısıyla alakalı olarak da sayın Putin’le görüşmelerimizi yaptık. Daha sonra da Türkiye’de ortak üretime gireceğiz. Ülkemizde de ciddi bir çalışma var. Eylül-ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız yerli aşımızı da inşallah yapacağız. Biz bunları da nereden bir talep varsa, hepsiyle paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk.

MISIR İLE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Bizim Mısır halkına yönelik tavrımız çok olumlu. Mısır halkı ile Türk Milleti’nin tarihe dayalı birlikteliği var. Bir düşman kardeşler olarak değil, dost olarak Mısır halkı ile olan bu birlikteliğimizi yeniden kazanmak, devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Mısır halkını zorla Yunan halkı ile birlikte görmek bizi üzer. Onlarla dayanışma içinde olduğunu görmek bizi üzer.

MHP’NİN YENİ ANAYASA ÖNERİSİ

Yeni anayasa ile alakalı olarak bizim zaman zaman Devlet Bey ile görüşmeler var. Külliyede, sayın Devlet Bey’in evindeki görüşmeler. Burada zaten birçok meseleyi görüşme imkanını buluyoruz. Yeni anayasa ile ilgili konuları da görüştük. Şu anda onlar belli bir noktaya geldiler ve bu hazırlıklarını da gönderdiler. Bizim hazırlığımız da şu anda bitmek üzere. Biz de aynı şekilde anayasa hazırlığımızı kendilerine takdim edeceğiz. Bunlar üzerinde ortak çalışma yapacağız. Muhalefete de takdim edeceğiz. Sivil toplum örgütleriyle de hazırlıkları paylaşmak suretiyle, milletin genelinin kabul edebileceği bir yeni anayasayı çıkartalım istiyoruz.”

Benzer Haberler